Vanhat kilpailut

Kilpailutuloksia 2008

Jämijärvi, Nordic-Baltic Championships, 24.5.2008

CEI 3* 125km

10 Olaug Espeli Carstensen NOR 6:29:34 19,25
19 Jessica Holmberg SWE 6:29:35 19,25
11 Ellen Suhr NOR 6:30:28 19,21
18 Anna Hildenborg SWE 6:53:06 18,16
5 Joona Mickelson FIN 7:31:07 16,63
20 Cecilia Hellesen Hansen SWE 7:51:31 15,91
21 Marcello Conti IT 7:51:32 15,91
6 Oona Lönnroth FIN 9:31:16 13,13
7 Inge-Merete Larsen DEN 9:32:28 13,10

-----------------------------------
12 Gunilla Carlson SWE HYLÄTTY MAALITARKASTUKSESSA
8 Rina Petersen DEN HYLÄTTY KOLMOSGATELLA
14 Marie-Louise Anderson SWE KESKEYTTI KAKKOSGATELLA
17 Johanna Carlson SWE HYLÄTTY KAKKOSGATELLA
13 Natalie Löfdal Hellström SWE HYLÄTTY YKKÖSGATELLA
9 Allan H. Paulsen DEN HYLÄTTY YKKÖSGATELLA
3 Tanja Lampinen FIN HYLÄTTY YKKÖSGATELLA
1 Marjo Iso-Jaakkola FIN HYLÄTTY YKKÖSGATELLA
4 Heidi Lindberg FIN HYLÄTTY YKKÖSGATELLA
15 Yvonne Ekelund SWE KESKEYTTI ENSIMMÄISELLÄ ETAPILLA

CEIJY 3* 125km

32 Ebba Boberg SWE 6:52:58 18,16 km/h
33 Annelie Eriksson SWE 6:52:59 18,16 km/h
28 Linn Gustavsson SWE 6:53:01 18,16 km/h
27 Kalli Kallbre EST 7:09:05 17,48 km/h
29 Lisa Sundberg SWE 7:55:10 15,78 km/h

------------------------------------------
26 Jenna Lindberg FIN HYLÄTTY KOLMOSGATELLA
30 Frida Söderstöm SWE KESKEYTYS KOLMOSGATELLA
31 Maria Hagman-Eriksson SWE KESKEYTYS EI STARTANNUT NELOSETAPILLE

*****************************************************************

Paippinen 14.6.2008

Luokka 1: 50 km ihanneaikaratsastus, alueluokka

hyv. Sanna Vesto VesRa – Rockmeadow Joe, 11,8 km/h
hyv. Noora Myllymäki VesRa – Rockmeadow Fly, 11,8 km/h
hyv. Moona Piippo SuoRa – Hissun Nopsa, 10,3 km/h
hyv. Mirja Kupari SuMaRa – Birta Fra Brunastödum, 10,3 km/h
hyv. Elina Kuusela MänRa – Charlotte, 10,3 km/h
hyv. Marjo Iso-Jaakkola SuoRa - Kitkatuli, 11,8 km/h

LUOKKA 2: 30 km ihanneaikaratsastus, alueluokka

Hyv. Johanna Vehmanen SuMaRa – Arami, 10 km/h
Hyv. Seija Louko SuMaRa – Oliver Hobby, 10 km/h
Hyv. Nina Stolt RatU – Taju Poika, 10 km/h

Hyl. Kari Kärkkäinen SuMaRa – Hopo, hylätty lopputarkastuksessa syke

LUOKKA 3: 30 km ihanneaikaratsastus, seuraluokka

Hyv. Riitta Ariluoma SuMaRa – T.M. Piirto, 8,6 km/h
Hyv. Netta Lönnroth SuMaRa – Suzuki, 8,6 km/h

Hyl. Marjut Toivanen SuMaRa – Rani, hylätty lopputarkastuksessa epäpuhdas

LUOKKA 4: 15 km ihanneaikaratsastus, kipailuharjoitusluokka

Hyv. Gitta Wickholm SIHY – Snótt frá Sydri-Úlfsstödum, 10 km/h
Hyv. Sandra Wickhiolm SIHY – Drymla frá Árbakka, 10 km/h
Hyv. Niina Enjala – Hilon Pilkku, suomenhevonen, 9,2 km/h
Hyv. Riikka Kilpinen Vesra - Secret Rosa, 9,2 km/h
Hyv. Paula Lahti SuMaRa - Honky Tonkie, 9,4 km/h

Hyl Liselott Monni SuoRa - Emmentaali, hylätty rokotus

*****************************************************************

Vihti, 21.9.2008

LUOKKA 1: 80km nopeuskilpailu

1. Sanna Niemelä (KT-Tallin Ratsastajat) – Kitkatuli, 10,16 km/h
KESK. Minna Oksanen (Matkalaukka) - Khamsin ox. Keskeyttänyt2. tauolla
KESK. Tea Holm (Matkalaukka) - Ollen Oskari. Keskeyttänyt 2. tauolla

LUOKKA 2: 50 km nopeuskilpailu ESRA:n mestaruudesta
Palkinnot lahjoitti Cavallor
Voittajalle loimen lahjoitti Ompelimo Ulla Simonen

1. Pia Suhtala (Suomen Matkaratsastusseura)– Kentucky III, 12,15 km/h
2. Seija Louko (Suomen Matkaratsastusseura)- Marbless Pacific, 10,68 km/h
----------
3. Johanna Vehmanen (Suomen Matkaratsastusseura)– Arami, 10,68 km/h
4. Tiina Vesterinen (Suomen Matkaratsastusseura)– Kiikun-Ajatus, 10,68 km/h
HYL Marjo Iso-Jaakkola (SuomenRatsut) – Vipin Kimuli, hylätty lopputarkastuksessa syke

LUOKKA 3. 50 km ihanneaikaratsastus>

HYV. Maria Leppänen (Suomen Matkaratsastusseura)– Fifth Element, 10,79 km/h

LUOKKA 4: 30km ihanneaikaratsastus

HYV. Suvi Rask (Suomen Matkaratsastusseura) – Kipittäjä, 10,67 km/h
HYV. Pauliina Lillberg (Riding Club Cavallor) – Gandalf, 12,72 km/h
HYV. Rauni Lintula (Etelä-Kymen Urheiluratsastajat) – Suven Sonja, 11,23 km/h
HYV. Tea Repo (Suomen Matkaratsastusseura) – CVR Cellini ox, 10,67 km/h
HYV. Elina Kuusela (Mäntsälän Ratsastajat) - Crown Don, 10,67 km/h
HYL. Mirja Kupari (Suomen Matkaratsastusseura) – Birta fra Brunastödum, hylätty lopputarkastuksessa syke
HYL. Joanna Kujanpää (Suomen Harrasteratsastajat) – Nocturne ox, hylätty alkutarkastuksessa epäpuhdas ravi

SEURALUOKKA:

LUOKKA 5: 30km ihanneaikaratsastus


HYV. Marjut Vehkamäki (Kuhmoisten Kopse) – Apelin Ilo, 10,55 km/h
HYV. Liselott Monni (SuomenRatsut) – Emmentaali, 11,50 km/h
HYV. Johanna Nissinen (Suomen Matkaratsastusseura) – Tony, 8,14 km/h
KESK. Helena Nissinen (Suomen Matkaratsastusseura) – Lappoonia
HYL. Elina Kukkonen (Suomen Harrasteratsastajat) – Tuskan Tella, hylätty lopputarkastuksessa

KILPAILUHARJOITUSLUOKKA:

LUOKKA 6: 15km ihanneaikaratsastus


HYV. Nina Laurila (Suomen Islanninhevosyhdistys) – Hemuli, 11,21 km/h
HYV. Heidi Olin (Lahnuksen Ratsastajat) – Steppendo, 12,0 km/h
HYV. Anne Martikainen - Tazza by Gizzmo's, 10,30 km/h
HYV. Katja Ryymin (Suomen Matkaratsastusseura) – Victory Valley, 11,33 km/h
HYV. Mari Vuori (Suomen Matkaratsastusseura) - Halastjarna frá Breiδholti, 11,21 km/h
HYV. Laura Järvinen-Hannula (Vesilahden Ratsastajat) – Giant Park, 11,46 km/h
HYL Riitta Varzeshkhah (Ratsastusurheilijat) – Nicodemus ox, hylätty ihanneajan alittamisesta

*****************************************************************

Kilpailutuloksia 2007

Vihti 21.1.2007

LK 1
50km ihanneaikaratsastus alueluokka, nopeus 8-15km/h:

Heidi Lindberg SuMara – Apris Shake ox 9.5km/h hyv
Jenna Lindberg SuMara – Tuplan Vekku hyl/maali
Moona Piippo Suora – Hissun Nopsa kesk.

Tuomariston päätöksellä vähimmäisnopeutta laskettiin 10km/h > 8km/h huonojen keliolosuhteiden vuoksi. Luokassa 1 ei valittu paraskuntoisinta.

LK 2
30km ihanneaikaratsastus alueluokka, nopeus 8-15km/h:

Tiitta Niemi KaRat – Nicodemus ox 10.9km/h hyv
Tiisa Lahtinen KaRat – Anastaasie 10.9km/h hyv
Tiina Vesterinen SuMaRa – Kiikun-Ajatus 9.6km/h hyv
Joona Mickelsson Matkalaukka – Zodina 10.3km/h hyv
Marjo Iso-Jaakkola SuoRa – Kitkatuli 9.6km/h hyv (paraskuntoisin)
Nina Mickelsson SuMara – Boxer hyl/maali
Heidi Simonen Korske – Pegasus Bean hyl/maali

Luokan 2 paraskuntoisin: Kitkatuli.

LK 4
15km ihanneaikaratsastus kilpailuharjoitusluokka, nopeus 8-12km/h:

Kari Kärkkäinen SuMaRa – Hopo 10.5km/h hyv
Maria Taari Tampa – Cobra 10.5km/h hyv
Petra Ovaska TLR – Merry Fairie hyl/alku
Erja Anderson – Evita hyl/alku
Sanna Auvinen TRS – Lady Glazika ox hyl/maali

*****************************************************************

Urjala, 17.3.2007

Luokka 2. 80 km kansallinen nopeus:

  1. Joona Mickelsson, Matkalaukka. Zodina, tamma, 12v, arabiristeytys.
    Paraskuntoisin, keskinopeus 16,56 km/h
  2. Minka Tillaeus, Matkalaukka. Speedy Winner, ruuna, 11v, lämminverinen.
    keskinopeus 15,3 km/h
  3. Liisa Kannisto, SuMaRa. Srebrny Swiecznik ox, ruuna, 6v, arabi.
    keskinopeus 14,34 km/h
  4. Johanna Vehmanen, SuMaRa. Arami, tamma, 10v, suomenhevonen.
    keskinopeus 14,22 km/h
  5. Tanja Lampinen RieRat - El Sahram, tamma, s.2001, arabiristeytys, i.
    keskinopeus 12,72 km/h
  6. Heidi Lindberg, SuMaRa. Apris Shake ox, ruuna, 8v, arabi. Apris Shake
    keskinopeus 12,15 km/h
  7. Jenna Lindberg, SuMaRa. Tuplan Vekku, ruuna, 10v, suomenhevonen.
    keskinopeus 11,38 km/h

Hyl. Jaana Päiväranta, SuMaRa. Merlin the Magician, ori, 12 v (kesk)

Hyl. Ritva Lampinen, RieRat. El Mero, ruuna, 7v, puoliverinen (hyl, ontuminen)

Hyl. Nina Mickelsson, SuMaRa. Dali ox, ori, 11v, arabi (hyl, syke)

*****************************************************************

Ikaalinen, 12.5.2007

Luokka 1: 80km nopeuskilpailu, alueluokka (81.5km)

  1. Johanna Vehmanen (SuMaRa) – Arami 10,8km/h
  2. Sanna Vesto (SRR) – Rockmeadow Joe 10,8km/h (paraskuntoisin)
  3. Seija Louko (SuMaRa) – Marbless Pacific 10,8km/h
  4. Sannukka Nieminen (IkaRat) – Vinhuri 10,3km/h
  5. Ritva Lampinen (RieRat) - El Mero 10,3km/h

Hyl. Marjo Iso-Jaakkola (SuoRa) – Kitkatuli (hyl ontuu)

Luokka 2: 50km nopeuskilpailu, alueluokka (51. 5km)

  1. Pinja Mäntynen (Rierat) – Zamir ox 12,5km/h
  2. Maria Lahdenperä (Matkalaukka) – Royal Twister 12,5km/h

Luokka 4: 30km ihanneaikaratsastus, alueluokka

  • Hyv. Helena Viik (Matkalaukka) – Tuskan Pimu 8,7km/h
  • Hyv. Pirpa Saarinen (Matkalaukka) – Grigio Chiaro 8,7km/h
  • Hyv. Kati Vuolle (Matkalaukka) – Blue Saxon 14,3km/h (paraskuntoisin, luokat 4+5)

Luokka 5: 30km ihanneaikaratsastus, seuraluokka

  • Hyv. Hilla Salopää (Ratsastusseura Pegasos) – Vanyar 14,3km/h
  • Hyv. Johanna Järvi (SuMaRa) – Timberman 14,3km/h
  • Hyv. Nina Laine (SuMaRa) – Teräsnelli 8,5km/h

Luokka 6: 15km ihanneaikaratsastus, kilpailuharjoitusluokka (17km)

  • Hyv. Jennica Bergman (SIHY) – Andvari frá Egilsstadabae 10,6km/h (ell ”ihannepotilas”)
  • Hyv. Nina Stolt (RatU) – Taju-Poika 10,6km/h
  • Hyv. Laura Keskinen (NR) – Coconut Joby 10,6km/h
  • Hyv. Reetta Huhdanmäki (NR) – Junnu 10,6km/h (paraskuntoisin)

*****************************************************************

Nummela, 26.5.2007

LK 1: PRIX DE LAND ROVER LOHJA 120km (118km) nopeuskilpailu, kansallinen luokka

  1. Tanja Lampinen (RieRat) – El Sahram 10,2km/h Parask.
    Ritva Lampinen (RieRat) – El Pedro 10,2km/h
    Liisa Kannisto (SuMaRa) – Srebrny Swiecnik ox 10,0km/h

LK 2: 80km (77km) nopeuskilpailu, kansallinen luokka

  1. Jenna Lindberg (SuMaRa) – Tuplan-Vekku 10,3km/h
  2. Pia Suhtala (SuMaRa) – Kentucky 10,02km/h Parask.
    Seija Louko (SuMaRa) – Marbless Pacific 10,02km/h
    Tea Repo (SuMaRa) – Jebba kesk.
    Johanna Vehmanen (SuMaRa) – Arami kesk.

LK 3: 80km (77km) ihanneaikaratsastus, alueluokka

Hyv, Marjo Iso-Jaakkola (SuoRa) – Kitkatuli 10,02km/h
Hyv. Oona Lönnroth (SuMaRa) – Malboro 10,3km/h

LK 4: PRIX DE STOKVIS TAPES 50km (49km) nopeuskilpailu, alueluokka

1. Minna Oksanen (ML) – Khamsin ox 10,4km/h Parask.
1. Tea Holm (ML) – Ollen Oskari 10,4km/h Parask.
Sannukka Nieminen (IkaRat) – Vinhuri hyl (syke)

LK 5: 50km (49km) ihanneaikaratsastus, alueluokka

Hyv. Outi Mäkiö (SuMaRa) – Valon Valtteri 11,2km/h
Hyv. Tarja Enroos (SuMaRa) – Minttu-Liisa 11,2km/h
Hyv. Jenni Flinck (SuMaRa) – Vauhti-Wilma 11,2km/h Parask. SH-cup
Hyv. Sari Niemimaa (KK) – Lucky Coin 11,2km/h

LK 6: 30km (28km) ihanneaikaratsastus, alueluokka

Hyv. Mirja Kupari (SuMaRa) – Birta Fra Brunastödum 8,4km/h
Hyv. Kalevi Lahtinen (SIHY) – Spyrna fra Höskuldstödum 8,7km/h
Hyv. Taru Hietikko (SuMaRa) – Rani 8,2km/h
Hyv. Riitta Ariluoma (SuMaRa) – T.M.Piirto 8,2km/h
Hyv. Laura Seppälä (ValRa) – Kuvaharjun Voldemort ox 8,6km/h
Hyv. Mirva Haapalainen (SuMaRa) – Seljanka 8,4km/h
Hyv. Salla Koski (ValRa) – Nimrod ox 8,6km/h
Hyv. Elina Kuusela (MänRa) – Charlotte 12,2km/h
Hyv. Tiina Vesterinen (SuMaRa) – Kiikun-Ajatus 8,4km/h
Hyv. Sanna-Maija Hahto (SuMaRa) – Dianna ox 8,6km/h
Hyv. Hilla Salopää (Pegasos) – Vanyar 12,2km/h
Hyv. Kristiina Kitunen (ValRa) – Sälli 8,04km/h
Hyv. Heikki Mikola (KMR) – Aro-Luonne 12,2km/h Parask. SH-cup
Hyv. Mauri Routamaa (TRS) – Hissun Nopsa 12,2km/h
Hyv. Heidi Simonen (KMR) – Pegasus Bean 12,7km/h
Kari Kärkkäinen (SuMaRa) – Hopo hyl (syke)

LK 7: 15km (16km) ihanneaikaratsastus, kilpailuharjoitusluokka

Elisa Käkönen (K-hr) – Gr Nadir DE ox hyl (yliaika)
Marjut Vehkamäki – Apelin-ilo hyl (yliaika)
Nina Stolt (RatU) – Taju-Poika hyl (yliaika)
Kirsi Seppälä (NPR) – Welkko hyl (yliaika)

*****************************************************************

Mustiala, SM-kilpailut 11.9.2007

Luokka 1: 120km Prix de HorseAnalyser nopeuskilpailu Suomenmestaruudesta, kansallinen

1. Katri Rosendahl (HyR) – Darwiish DE ox, 12,64 km/h (riding time 9:24:55)
2. Joona Mickelsson (ML) – Zodina, 12,64 km/h (riding time 9:24:56)

Liisa Kannisto (SuMaRa) – Srebrny Swiecznik ox, hylätty 2. tauolla
Kaija Jörgensen (SuMaRa) – Wielka Wernazka Se ox, keskeyttänyt 2. tauolla

Ritva Lampinen (RieRat) – El Pedro, PERUUTTANUT

Paraskuntoisinta hevosta ei valittu, koska eläinlääkäreiden mielestä molemmat maaliin tulleet hevoset olivat täysin tasavertaisia.

Luokka 3: 120km nopeuskilpailu, kansallinen

1. Heidi Lindberg (SuMaRa) – Apris Shake ox, 10,33 km/h (riding time 11:31:00)

Sanna Vesto (SRR) – Rockmeadow Joe, hylätty 3 tauolla
Pia Suhtala (SuMaRa) – Kentucky III, keskeyttänyt

Luokka 4: 80km nopeuskilpailu, kansallinen

1. Marielle Hacklin (GR) – Dali ox, 13,79 km/h (riding time 5:35:00)

Minna Oksanen (ML) – Khamsin ox, keskeyttänyt 2 tauolla
Tea Holm (ML) – Ollen Oskari, keskeyttänyt 2 tauolla
Johanna Vehmanen (SuMaRa) – Arami, hylätty 1 tauolla
Seija Louko (SuMaRa) – Marbless Pacific, hylätty lopputarkastuksessa

Luokka 5: 80km ihanneaikaratsastus, alue

Hyväksytty: Sari Niemimaa (RieRat) – Lucky Coin, 10,62 km/h (riding time 7:15)

Luokka 6: 50km nopeuskilpailu, alue

1. Johanna Järvi – (SuMaRa), Timber`s man, 13,13 km/h (riding time 3:32)
2. Sannukka Nieminen (IkaRat) – Vinhuri, 10,33 km/h (riding time 4:33)

Outi Mäkiö (SuMaRa) – Valon Valtteri, hylätty 1. tauolla
Kati Vuolle (ML) – Blue Saxon, hylätty 1. tauolla

Luokka 7: 50km ihanneaikaratsastus, alue

Hyväksytty: Laura Seppälä (ValRa) – Kuvaharjun Voldemort ox, 10,80 km/h (riding time 4:21)
Hyväksytty: Mirja Kupari (SuMaRa) – Birta Fra Brunastödum, 10,64 km/h (riding time 4:25)
Hyväksytty: Rauni Lintula (Ekur) – Fillyjonk, 10,80 km/h (riding time 4:21)

Hylätty: Mauri Routamaa (TRS) – Hissun Nopsa, 1 tauolla
Hylätty: Sanna-Maija Hahto (SuMaRa) – Dianna ox, alkutarkastuksessa
Hylätty: Salla Koski (ValRa) - Nimrod ox, 1 tauolla
Hylätty: Leila Kangasvieri (Nurk) – Liv Scoop, lopputarkastuksessa
Hylätty: Heikki Mikola (KMR) – Aro-Luonne, 1. tauolla

Tiina Vesterinen (SuMaRa) – Kiikun Ajatus, PERUUTTANUT

Paraskuntoisimman palkinnon lahjoitti Vudeka HevosTietokirjat hevoselle Kuvaharjun Voldemort ox

Luokka 8: 30km ihanneaikaratsastus, alue

Hyväksytty: Nina Stolt (RatU) – Taju-Poika, 9,73 km/h (riding time 3:05)
Hyväksytty: Hilla Salopää (SuMaRa) – Vanyar, 13,73 km/h (riding time 2:11)
Hyväksytty: Kari Kärkkäinen SuMaRa – Hopo, 8,49 km/h (riding time 3:32)
Hyväksytty: Jelena Martinson (SuMaRa) – Jebba, 12,08 km/h (riding time 2:29)
Hyväksytty: Johanna Nissinen (SuMaRa) – Tony, 8,45 km/h (riding time 3:33)
Hyväksytty: Mirva Haapalainen (SuMaRa) – Seljanka, 10,17 km/h (riding time 2:57)
Hyväksytty: Taru Hietikko (SuMaRa) – Rani, 8,49 km/h (riding time 3:32)
Hyväksytty: Noora Myllymäki (TRS) – Rockmeadow Fly, 8,82 km/h (riding time 3:24)
Hyväksytty: Riitta Ariluoma (SuMaRa) – T.M. Piirto, 8,49 km/h (riding time 3:32)
Hyväksytty: Jenna Lindberg (SuMaRa) – Cherte D'Or x, 10,23 km/h (riding time 2:56)
Hyväksytty: Elina Kuusela (MänRa) – Charlotte, 10,34 km/h (riding time 2:54)
Hyväksytty: Oona Lönnroth (SuMaRa) – Malboro, 10,23 km/h (riding time 2:54)

Hylätty: Nina Stensblom (SuMaRa) – Tuplan Vekku, lopputarkastuksessa
Hylätty: Mira Joutsen (SuMaRa) – Merlin the Magician, lopputarkastuksessa

Paraskuntoisin Suomenhevonen luokassa: Tony

Luokka 9: 15km ihanneaikaratsastus, kilpailuharjoitus

Hyväksytty: Heidi Oksanen – Cozgela Elyze, 9,53km/h (riding time 1:55)
Hyväksytty: Annemarie Hakola (Nur) – Donatella, 10,41 km/h (riding time 1:38)
Hyväksytty: Joanna Kujanpää (ShaRa) – Shasaman, 10,41 km/h (riding time 1:38)
Hyväksytty: Elisa Käkönen (K-hr) – Gr Nadir De ox, 9,53 km/h (riding time 1:47)
Hyväksytty: Heidi Lehtinen – Lenkkari, 9,53 km/h (riding time 1:47)
Hyväksytty: Leni Palola (KuR) – Purjeen Sävel, 9,90 km/h (riding time 1:43)
Hyväksytty: Risto Mikkola (KuR) – Jeskamanteera, 9,90 km/h (riding time 1:43)

Hylätty: Annika Tienhaara (SuoRa) – Vaida
Hylätty: Reea Lahti – Bangsi frá Kanervikko

*****************************************************************

Pornainen, 30.9.2007

Luokka 1 Alueluokka 80km nopeuskilpailu

1. Rauni Lintula EKUR - Fillyjonk, ratsastusaika 7h 21min, keskinopeus 10,88

Paraskuntoisimpana hevosena palkittiin Fillyjonk.

Hylätty lopputarkastuksessa (syke) Jenni Flinck SuMaRa - Vauhti-Wilma
Keskeyttänyt tauolla Nina Mickelsson SuMaRa - Dali ox

Luokka 2 Prix de Agrimarket alueluokka 50km nopeuskilpailu ESRA:n mestaruudesta

1. Heidi Lindberg SuMaRa - Apris Shake ox, ratsastusaika 3h 37min, keskinopeus 13,82
2. Seija Louko SuMaRa - Marbless Pacific, ratsastusaika 3h 58min, keskinopeus 12,60
3. Oona Lönnroth SuMaRa - Malboro, ratsastusaika 3h 58min, keskinopeus 12,60

Paraskuntoisimpana hevosena palkittiin Malboro.

Hylätty taukotarkastuksessa (syke) Johanna Vehmanen SuMaRa - Arami

Luokka 4 Alueluokka 50km ihanneaikaratsastus

Hyväksytty:
Sannukka Nieminen IkaRat - Vinhuri, ratsastusaika 5h 27min, keskinopeus 9,36
Heikki Mikola KMR - Aro-Luonne, ratsastusaika 5h 10min, keskinopeus 9,86
Sanna Niemelä KTR - Kitkatuli, ratsastusaika 5h 27min, keskinopeus 9,36
Mauri Routamaa TRS - Hissun Nopsa, ratsastusaika 5h 10min, keskinopeus 9,86

Paraskuntoisimpana suomenhevosena palkittiin Vinhuri.

SEURALUOKAT

Luokka 6 Seuraluokka 30km ihanneaikaratsastus

Hyväksytty:
Tiina Vesterinen SuMaRa - Kiikun-Ajatus, ratsastusaika 2h 53min, keskinopeus 9,38
Kari Kärkkäinen SuMaRa - Hopo, ratsastusaika 3h 2min, keskinopeus 8,91
Riitta Ariluoma SuMaRa - T.M.Piirto, ratsastusaika 3h 2min, keskinopeus 8,91
Jennica Bergman SIHY - Andvari fra Egilsstadabae, ratsastusaika 2h 52min, keskinopeus 9,41
Eeva Koskinen SHaRa - Padawan, ratsastusaika 2h 33min, keskinopeus 10,59
Joanna Kujanpää SHaRa - Shasaman, ratsastusaika 2h 33min, keskinopeus 10,59

Paraskuntoisimpana suomenhevosena palkittiin T.M.Piirto.

Hylätty lopputarkastuksessa (liikkeet) Taru Hietikko SuMaRa - Rani

KILPAILUHARJOITUS

Luokka 7 Kilpailuharjoitus 15km ihanneaikaratsastus

Hyväksytty:
Elina Kuusela MänRa - Crown Don, ratsastusaika 1h 41min, keskinopeus 9,51
Marjut Vehkamäki Kopse - Apelin-Ilo, ratsastusaika 1h 43min, keskinopeus 9,32
Merja Nikkilä - Charlotte, ratsastusaika 1h 41min, keskinopeus 9,51
Hanna Törmä SRS - Queen Cicerona, ratsastusaika 1h 27min, keskinopeus 11,03
Teija Kupari SuMaRa - Birta fra Brunastodum, ratsastusaika 1h 43min, keskinopeus 9,32
Marinka Huuhtanen SRR - Aarteen Siru, ratsastusaika 1h 27min, keskinopeus 11,03
Paula Lahti SuMaRa - Honky Tonkie, ratsastusaika 1h 43min, keskinopeus 9,32
Monica Kinnunen PHR - Maruf ox, ratsastusaika 1h 43min, keskinopeus 9,32
Maria Leppänen SuMaRa - Fifth Element, ratsastusaika 1h 27min, keskinopeus 11,03

Eläinlääkärin ihannepotilaana palkittiin Charlotte.

Hylätty alkutarkastuksessa (rokotus) Heikki Melamies SuMaRa - Unar

*****************************************************************

Hyönölä, 08.12.2007

Luokka 1:
30km (26 km) ihanneaikaratsastus seuraluokka:

Hyväksytty:
Hyv. Camilla Verkkoniemi PunRa – Luca, ratsastusaika 2 h 59 min, 8,72 km/h
Hyv Marjo Iso-Jaakkola SuoRa – Vipin Kimuli, ratsastusaika 2 h 59 km, 8,72 km/h

Eläinlääkärin ihannepotilas- ruusukkeen sai Vipin Kimuli.

Hylätty: Hyl Emilia Niemi – Herori (rokotus)
Hyl Areta Carlos – Haitula (rokotus)

Luokka 2:
15km ihanneaikaratsastus kilpailuharjoitusluokka:

Hyväksytty:
Hyv Anni Kuosa – Grey Boy, ratsastusaika 1 h 51 min, 8,11 km/h
Hyv Jennica Bergman SIHY – Andvari frá Egilsstadabae, ratsastusaika 1 h 51 min, 8,11 km/h
Hyv Susanna Vähämäki – Marbless Pacific, ratsastusaika 1 h 42 min, 8,82 km/h
Hyv Reea Lehti – Fidus du Fever, ratsastusaika 1 h 42 min, 8,82 km/h
Hyv Anne Hakoniemi – Ahmeer ox, ratsastusaika 1 h 51 min, 8,11 km/h

Eläinläkärin ihannepotilaan ruusukkeen sai Andvari frá Egilsstadabae

Hylätty:
Hyl Essi Hiidensalo – Ai.Ka Emeliina (rokotus)
Hyl Hanna Törmä SRS – Queen Cicerona (rokotus)
Hyl Pekka Kuparinen – Hattara (rokotus)
Hyl Janita Kukkonen – Heronia (rokotus)
Hyl Pirjo-Liisa Honkola – Peka-Jeku (rokotus)

*****************************************************************

Kilpailutuloksia 2006

Vihti, 12.2.2006

Luokka 2, 30km alueluokka, ihanneaikakilpailu. Syke 56, nopeus 8-15 km/h
Ratsastaja - Hevonen - Seura - ratsastusaika - km/h aika

Heidi Lindberg - Ruts, SuMaRa 3h 13min 9,33km/h

Jenna Lindberg - Tuplan Vekku, SuMaRa 3h 14min 9,28km/h

Tiia Lindberg - Minttu-Liisa, SuMaRa 3h 8min 9,58km/h

Jenni Naumoff - Vauhti-Vilma, SuMaRa 3h 8min 9,58km/h
Paraskuntoisin

Liisa Siitonen - Nevinski, SuMaRa 3h 11min 9,49km/h

Jaana Päiväranta - Merlin the Magician, SuMara 2h 41min 11,18km/h

Luokka 3, 30km seuraluokka, ihanneaikakilpailu. Syke 56, nopeus 8-15 km/h
Ratsastaja - Hevonen - Seura - ratsastusaika - km/h aika

Niina Stensblom - Loisto Kamu, SuMaRa 3h 13min 9,33km/h

Oona Lönnroth - Suzuki, SuMaRa 3h 13min 9,33km/h

Luokka 4, 15km kilpailuharjoitusluokka, ihanneaikakilpailu. Syke 56, nopeus 8-12 km/h
Ratsastaja - Hevonen - Seura - ratsastusaika - km/h aika

Minka Tillaeus - Speedy Winner, SuMaRa 1h 20min 12,00km/h

Frances Danilewizc - Mardi Gras, CR 1h 37min 9,89km/h
Paraskuntoisin

Camilla Alhsved - Vidal Ger, Nur 1h 38min 9,83km/h

Kanerva Vainio - Galondra 1h 38min 9,83km/h

Johanna Vehmanen - Lenkkari 1h 41min 9,50km/h

Annikki Jokinen - Marbless Pasific 1h 41min 9,50km/h

*****************************************************************

Vihti 12.8.2006

LK II: 80km nopeuskilpailu
1. Tanja Lampinen RieRat – Ahmeer ox 10.24 km/h
2. Katri Rosendahl HyR – Darwiish DE ox 10.24 km/h

LK III: 80km ihanneaikaratsastus, alueluokka
hyv Jaana Päiväranta SuMaRa – Merlin the Magician 10.04 km/h

LK IV: 50km nopeuskilpailu, alueluokka
1. Maria Lahdenperä Matkalaukka – Royal Twister 10.38 km/h
Tea Holm PaRa – Ollen Oskari hyl/syke

LK VI: 30km ihanneaikaratsastus, alueluokka
Heidi Lindberg SuMaRa – Boxer 11.8km/h
Marielle Hacklin GR – Dali ox 11.9km/h paraskuntoinen
Mira Joutsen SuMaRa – Last Love 8.0 km/h
Eero Nikula SHaRa – Debby 10.8 km/h
Outi Mäkiö KrR – Valon Valtteri 11.8 km/h
Moona Piippo SuoRa – Hissun Nopsa 8.9 km/h
Tiitta Niemi KaRat – Nelly Spring Girl 12.3 km/h
Rauni Lintula E-KUR – Fillyjonk 8.9 km/h
Heidi Simonen Korske – Pegasus Bean 11.9 km/h
Tiisa Lahtinen KaRat – Anastaasie 12.9 km/h
Jenna Lindberg SuMaRa – Tuplan Vekku 11.9 km/h
Niina Stensblom SuMaRa – Loisto Kamu 8.8 km/h
Heikki Mikola KMR – Speedy Winner 11.9 km/h
Johanna Vehmanen SuMaRa – Marbless Pasific 10.2km/h
Oona Lönnroth SuMaRa – Suzuki 9.2 km/h
Annikki Jokinen SuMaRa – Arami hyl/syke

LK VII: 15km ihanneaikaratsastus, kilpailuharjoitusluokka
Heli Rask JoKeRa – Vilunki 6.46 km/h
Tiina Vesterinen SuMaRa – Kiikun-Ajatus 6.46 km/h
Ko. suoritukset hyväksyttiin vaikkei miniminopeus täyttynyt, syynä tähän oli eksyminen reittimerkkien häviämisen vuoksi!
Susanna Metsäaho SuMaRa – Arrow’s Arrival 9.6km/h paraskuntoinen
Taru Hietikko – Rani hyl/syke
Riitta Ariluoma – T.M.Piirto hyl/syke
Risto Juselius JoKeRa – Vivenan Jento hyl/syke

*****************************************************************

Espoo 14.10.2006

50 KM IHANNEAIKAKILPAILU, alueluokka (46 km)
Marielle Haclin (GR) - Dali ox 10:00 14:37 3h51min 12,00km/h
Pia Suhtala (KrR) - Kentucky 10:00 14:42 4h06min 11,22km/h
Minka Tillaeus - Speedy Winner kesk
Jaana Päiväranta - Merlin the Magician hyl
Outi Mäkiö - Valon Valtteri hyl
Paraskuntoista hevosta ei palkittu

30 KM IHANNEAIKA, alueluokka
(Ratsastaja (Seura) - Hevonen Lähtöaika Tuloaika Sykeaika Ratsastusaika Nopeus)
Mira Joutsen (SuMaRa) - Last Love 11:00 13:40 13:55 2h40min 10,49km/h
Eero Nikula (SHaRa) - Debby 11:00 13:40 13:55 2h40min 10,49km/h
Moona Piippo (SuoRa) - Hissun Nopsa 11:00 14:06 3h06min 9,03km/h
Jenna Lindberg (SuMaRa) - Tuplan Vekku 11:00 13:56 2h56min 9,56km/h
Sanna Vesto (SRR) - Rockmeadow Joe 11:00 13:37 13:57 2h37min 10,69km/h Jenni Flink (SuMaRa) - Vauhti-Wilma 11:00 13:56 2h56min 9,56km/h paraskuntoisin
Camilla Ruotoistenmäki - Aro-Luonne hyl
Ida Haramaa - Icarusfinn hyl

30 KM IHANNEAIKA, Seuraluokka
Susanna Metsäaho (SuMaRa) - Arrow's Arrival 11:00 13:39 13:51 2h39min 10,57km/h
Charlotta Savunen (CR) - Mennea 11:00 13:56 2h56min 9,56km/h paraskuntoisin
Tarja Enroos (SuMaRa) - Minttu-Liisa 11:00 13:56 2h56min 9,56km/h

15 KM IHANNEAIKA, kilpailuharjoitus
(Ratsastaja (Seura) - Hevonen Lähtöaika Tuloaika Sykeaika Ratsastusaika)
Marjut Toivanen - Rani 11:30 13:33 13:51 2h03min 8,78km/h
Riitta Ariluoma - T.M.Piirto 11:30 13:33 13:51 2h03min 8,78km/h
Tiina Vesterinen (SuMaRa) - Kiikun-Ajatus 11:30 13:33 13:46 2h03min 8,78km/h
Sanna Auvinen - Lady Glazika ox 11:30 13:36 13:49 2h06min 8,57km/h paraskuntoisin
Elisa Käkönen (K-Hr) - Heijari-Poika 11:30 13:47 13:59 2h17min *7,89km/h
Sanna-Maija Hahto (SuMaRa) - Dianna ox 11:30 13:47 13:56 2h17min 7,89km/h
Mirja Kupari - Birta 11:30 13:33 13:42 2h03min 8,78km/h
Salka Viertokangas (SIHY) - Tanjan Tähti 11:30 13:40 13:58 2h10min 8,29km/h
Suvi Rask (SuMaRa) - Amiral Knick 11:30 13:36 13:49 2h06min 8,57km/h
Johanna Koivunen - Brá frá Laekjabrakka 11:30 13:59 2h28min *7,29km/h
Jorma Forsvik - Strauss 11:30 13:33 13:48 2h03min 8,78km/h
Elina Kuusela (MänRa) - Charlotte 11:30 13:40 13:58 2h10min 8,29km/h
Tarja Nordman (SIHY) - Smyrill frá Fageräng 11:30 13:59 2h28min *7,29km/h
Kari Kärkkäinen - Hopo hyl
Meri Hillberg - Vihurika hyl
* Reitti oli osittain sateen pehmentämä, joten hyväksytyn suorituksen sai myös enimmäisajan ylittänyt/minimi keskinopeuden alittanut ratsukko, mikäli läpäisi lopputarkastuksen hyväksytysti.

*****************************************************************

Kilpailutuloksia 2005

Vihti 29.1.2005

Luokka 1, Kilpailuharjoitus 15km

Kilpailuharjoitusluokka. Ihanneaikakilpailu, Syke 64, nopeus 8-15 km/h

1. Netta Alakesti, SuMaRa Heival 1:38 10,9 km/h (paraskuntoinen)

2. Risto Juselius, JokeRa Virenan Jento 1:38 10,9 km/h

3. Maija Kankkunen, SuMaRa Arrow´s Arrival 1:38 10,9 km/h

Luokka 2, Seuraluokka 30km

Seuraluokka, Ihanneaikakilpailu, Syke 64, nopeus 8-15 km/h

1. Kirsi Niemelä, SuMaRa Apris Elgon ox 3:04 9,9 km/h

Luokka 3, Alueluokka 30 km

Alueluokka, Ihanneaikakilpailu, Syke 64, nopeus 8-15 km/h

1. Sonja Halme, TRS Bokser 2:13 13,8 km/h (paraskuntoinen)

2. Rita Hellsten, TRS Zodina 2:13 13,8 km/h

3. Jenni Vihervuori, ValRa Cherry Red 2:21 13,6 km/h

4. Jarmo Suihkonen, SuMaRa Mikron Varjo 2:34 12,8 km/h

Luokka 4, Alueluokka 50km

Ihanneaikakilpailu, Syke 64, nopeus 8-15 km/h, pakollinen tauko 20min.

1. Pauliina Kekkonen, SuMaRa Nicodemus ox 4:57 10,0 km/h (paraskuntoinen)

2. Sissi Könönen, SuMaRa Apris Shake ox 4:57 10,0 km/h

Eläinlääkäri Marjut Stenberg, tuomari Raimo Launonen, ratamestari Erkki Kuvaja

*****************************************************************

Espoo, 20.3.2005

Luokka 1, 15km (mitattu 16,6 km)

Kilpailuharjoitusluokka. Ihanneaikakilpailu, Syke 56, nopeus 8-12 km/h.

Minna Salomaa

Hutcape's Boy PARASKUNTOINEN

Punametsän Ratsastajat

9,14 km/h

Heidi Lindberg

Ruts

SuMaRa

8,97 km/h

Niina Stensblom

Loisto-Kamu

SuMaRa

9,05 km/h

Tiina Taimisto

Golden Grape

9,14 km/h

Liisa Kesti

Vilppulan Kiri

8,97 km/h

Mari Varis

Pohemi

Pyhäjärven ratsastajat

8,97 km/h

Mari Luukkonen

Pilkku-Ville

Klassisen ratsastuksen seura

9,14 km/h

Jenni Naumoff

Minttu-Liisa

Suomenratsut

8,97 km/h

Charolotta Savunen

Mennea

Cool Riders

9,05 km/h

Tuija Mähönen

Pikku-Mini

9,05 km/h

Christina Ek-Kommonen

Danuta

Ratsastusseura PRIMUS

8,37 km/h

Anu Rinkinen

Helun Vikkelä

8,97 km/h

Hylätyt:

Tuuli Hakala

Bruce Wayne

Ratsastusseura PRIMUS

7,60 km/h

Eeva Ojala

SG Jealosy

7,60 km/h

Anne Joutseno-Ojala

Fin-Tahti

Ratsastusseura PRIMUS

7,60 km/h

Luokka 2, 30km (mitattu 29,2 km)

Seuraluokka, Ihanneaikakilpailu, Syke 56, nopeus 8-15 km/h.

Hylätty:

Jaana Päiväranta

Ihmeen Ihana

SuMaRa

Luokka 3, 30km (mitattu 29,2 km)

Alueluokka, Ihanneaikakilpailu, Syke 56, nopeus 8-15 km/h.

Heidi Tillaeus

Speedy Winner PARASKUNTOINEN

SuMaRa

12,17 km/h

Outi Mäkiö

Valon Valtteri

Kirkkonummen Ratsastajat

9,17 km/h

Mira Joutsen

Shah El Temareef ox

SuMaRa

12,17 km/h

Hylätyt:

Laura Kauppinen

Moondelight Lion King

Keski-Uudenmaan Urheiluratsastajat

Nina Suihkonen

Mikron Varjo

Kirkkonummen Ratsastajat

Eläinlääkäri Marjut Stenberg, tuomari Raimo Launonen, ratamestari Anne Hakoniemi, steward Liisa Siitonen

*****************************************************************

Nummela 14.5.2005

15km ihanneaikakilpailu, (kilpailuharjoitusluokka)
nopeus 8-12km/h

hyväksytty:
Jemina Naumoff- Pikku-Mini, SuoRa (paraskuntoinen)
Jenni Naumoff- Vauhti-Wilma, SuoRa
Annika Lappalainen- Minttu-Liisa, SuMaRa
Charlotta Savunen- Mennea, Cool Riders
Heidi Lindberg- Ruts, SuMaRa
Niina Stensblom- Loisto-Kamu, SuMaRa
Heli Suhonen- Lase, NPR
Hanna Nieminen- Peka- Jeku, NPR
hylätty:
Tiia Lindberg- Tuplan Vekku, SuMaRa
Pekka Kuparinen- Hattara, NPR

30km ihanneaikakilpailu, (aluekilpailuluokka)
nopeus 8- 15km/h

hyväksytty:
Piia Vainionpää- Champagne Please,URHU

50km ihanneaikakilpailu, (aluekilpailuluokka)
nopeus 8-15km/h

hyväksytty:
Liisa Siitonen- Flash Mister, SuMaRa
hylätty:
Jaana Päiväranta- Merlin the Magician, SuMaRa
Kirsi Niemelä- Apris Elgon, SuMaRa

50km nopeuskilpailu, (kansallinen luokka)
vähimmäisnopeus 8km/h

1. Heidi Tillaeus- Speedy Winner, SuMaRa 9,70 km/h
2. Pauliina Kekkonen- Nicodemus ox, SuMaRa 9,70 km/h (paraskuntoinen)
keskeytti: Tanja Lampinen- Ahmeer ox, RieRat

120km nopeuskilpailu, (kansallinen luokka)
vähimmäisnopeus 10km/h

1. Mira Joutsen- Shah El Temareef, SuMaRa 12,53 km/h (paraskuntoinen)
2. Erkki Kuvaja- Maraton Jump, SuMaRa 12,53 km/h
keskeytti:Sissi Könönen- Apris Shake, SuMaRa *****************************************************************

Mustiala, SM-kilpailut, 13.8.2005

Puuttuu

*****************************************************************

Espoo, 16.10.2005 (Seura/alue 15/50)

Puuttuu

*****************************************************************

Kilpailutuloksia 2004

Nummela 24.4.2004

Luokka 1, 50 km (10-15 km/h) alueluokka

Kimmo Bergman KF, Shah el Temareef ox 14,0
Erkki Kuvaja SuMaRa, Maraton Jump 14,0 km/h

Luokka 2, 32 km (8-12 km/h) alueluokka

Kirsi Niemelä SuMaRa ,Apris Elgon ox 8,9 km/h
Katja Kairenius Suomen Harrasteratsastajat ry (SuMaRa) , Miss Arabella 9,2 km/h
Virve Simola SuMaRa, A.L. Ponsitar 9,8 km/h
Titta Sillman SuMaRa, Divine Emily 9,8 km/h
Sissi Könönen SuMaRa, Apris Shake ox 8,9 km/h
Anu Saltevo SuMaRa, Tematika ox 8,9 km/h
Eija Jaakkola PoR, Jalon Nätti 9,8 km/h
Tuulia Aurala Ratsuhaan Ratsastajat, Veiveri (seuraluokka) 9,3 km/h

Ei hylättyjä
tuomari: Raimo Launonen,
eläinlääkäri: Corinne von Renteln

*****************************************************************

Ypäjä, Nordic-Baltic Championships, 7.8.2004


TULOKSET

Placing Rider - Horse Nat Riding Time Average Speed

1 Frances Walvyn Rosalia UK 7:27:44 16,48
2 Inger Bertelsen Punadito DEN 7:27:46 16,48
3 Ingrid Boström Kapudan SWE 8:00:55 15,35
4 Karin Gadde Jennishe Kaabata SWE 8:00:57 15,34
5 Tanja Lampinen Ahmeer FIN 8:11:52 15,00
Kimmo Bergman Shah el Temareef FIN 8:11:53 15,00
Tanja van Willingen Con-Tikki DEN 8:12:14 14,99
Anna Hildenberg Wearst SWE 8:23:34 14,66
Anna Hellström Amigo el Caballo SWE 8:23:38 14,65
MarieLuise Andersson Celebracion SWE 9:16:40 13,26
Merete Andersen Halmir de Landas DEN 9:16:41 13,26
Ritva Lampinen Zamir FIN 9:28:59 12,97

BEST CONDITION Punadito

Eliminated riders Place Reason
Erkki Kuvaja - Maraton Jump 33 km lameness
Kim Klotz Podir 63 km lameness
Nina Mickelsson - Zodina 63 km retired
Lise Sundem - Wielka Darli 87 km lameness
Maija Isokangas V.G.Zarka 87 km lameness
Johanna Carlsson Zingaro 106 km lameness
Susanne Lindmark - Ali Fahra 123 km lameness

Nordic-Baltic Championships 2004

Henkilökohtainen

Rider - Horse Nat Riding Time Average Speed

Gold Inger Bertelsen Punadito DEN 7:27:46 16,48

Silver Ingrid Boström Kapudan SWE 8:00:55 15,35

Bronze Karin Gadde Jennishe Kaabata SWE 8:00:57 15,34

Tanja Lampinen Ahmeer FIN 8:11:52 15,00
Kimmo Bergman Shah el Temareef FIN 8:11:53 15,00
Tanja van Willingen Con-Tikki DEN 8:12:14 14,99
Anna Hildenberg Wearst SWE 8:23:34 14,66
Anna Hellström Amigo el Caballo SWE 8:23:38 14,65
MarieLuise Andersson Celebracion SWE 9:16:40 13,26
Merete Andersen Halmir de Landas DEN 9:16:41 13,26
Ritva Lampinen Zamir FIN 9:28:59 12,97

NORDIC-BALTIC CHAMPIONSHIPS 2004

TEAM RESULTS

1 SWEDEN 24:48:07
Anna Hildenberg Wearst 8:23:34
Anna Hellström Amigo el Caballo 8:23:38
Ingrid Boström Kapudan 8:00:55
Johanna Carlsson Zingaro out

2 DENMARK 24:56:41
Tanja van Willingen Con-Tikki 8:12:14
Merete Andersen Halmir de Landas 9:16:41
Inger Bertelsen Punadito 7:27:46

FINLAND out
Tanja Lampinen Ahmeer 5:21:02
Ritva Lampinen Zamir 5:24:46
Maija Isokangas V.G.Zarka out
Erkki Kuvaja Maraton Jump out

*****************************************************************

Nummela 9.10.2004

LUOKKA 1

Ihanneaikaratsastus 15 km kilpailuharjoitus (reitin pituus 15,5 km)

Ratsastaja - Hevonen - Seura - km-aika - Aika

Heidi Tillaeus - Speedy Winner
SRR (Suomen Ravuriratsastajat)
11,9 km/h 1 h 18 min
Paula Metsäaho - Pepsi * IRS (Inkoon Ratsastusseura)
11,9 km/h 1 h 18 min
Kulmala Minna - Maradona Mio KF (Suomen Kenttäratsastusseura)
11,9 km/h 1 h 18 min
Susanna Metsäaho - Arrival IRS (Inkoon Ratsastusseura)
11,9 km/h 1 h 18 min
Heljä Lumme - Tazett IRS (Inkoon Ratsastusseura)
11,9 km/h 1 h 18 min

* Paraskuntoisimpana hevosena luokassa palkittiin ruusukkeella ja esinepalkinnolla Paula Metsäahon ratsastama Pepsi, joka on 19v puoliverinen tamma.

LUOKKA 3

Ihanneaikaratsastus 30 km aluekilpailu (reitin pituus 31 km)

Ratsastaja - Hevonen - Seura - km-aika - Aika

Eine Rekola - Happy Rebel TRS (Tampereen Ratsastusseura)
12,2 km/h 2 h 32 min
Meri Rajaniemi - Fedjak GR (Gumbölen Ratsastajat)
12,2 km/h 2 h 32 min
Pauliina Kekkonen - Nicodemus ox SuMaRa (Suomen Matkaratsastusseura) 11,6 km/h 2 h 40 min
Sissi Könönen - Apris Shake ox SuMaRa (Suomen Matkaratsastusseura)
11,6 km/h 2 h 41 min
Nina Suihkonen - Mikron Varjo * KrR (Kirkkonummen ratsastajat)
11,6 km/h 2 h 41 min
Pessiina Soini - Calypsonia KaKe (Kaarinan Kenttäratsastajat)
11,6 km/h 2 h 41 min

* Paraskuntoisimpana hevosena luokassa palkittiin ruusukkeella ja esinepalkinnolla Nina Suihkosen ratsastama Mikron Varjo, joka on 9-vuotias Suomenhevos-ruuna.


Hylätyt:
Jaana Päiväranta - Merlin the Magician PPR (Pikku-pihlajan ratsastajat) Hylätty alkutarkastuksessa, rokotus
Anu Saltevo - Apris Elgon ox SuMaRa (Suomen Matkaratsastusseura) Hylätty lopputarkastuksessa, ontuminen

*****************************************************************

Kilpailutuloksia 2003

Nummela, 1.3.2003

Luokka I, 50 km (48 km)

Kimmo Bergman KF

Shah el Temareef ox11,52

Luokka II, 30 km (32 km)
Sissi Könönen SuMaRaApris Shake ox11,78
Kirsi Niemelä, Kirkkon. Rats.Shah el Tareef ox11,78
Moona PiippoTumma-Varjo
(paraskuntoinen)
10,97
Camilla RuotoistenmäkiAro-Luonne10,97

Luokka III, 15 km (16 km)
Aija Viljakainen, YRaCVR Saphir ox9,06
Corinne von Renteln, NxROmar ox9,8
Mari RapolaAaler
(paraskuntoinen)
10,43
Marika Arpula, KoRKopsahovin Tandri9,06
Outi Tamminen, PyryReekvim9,8
Niina Juuri, HyäRaConversano XIV-548,21
Emmi Grönholm, LORHangover8,21

*****************************************************************

Nummela 29.3.2003

Luokka I 80 km, Nopeuskilpailu
1. Kimmo Bergman,
Suomen
Kenttäratsastusseura (KF)
Shah el Temareef ox15,9 km/h

2. Erkki Kuvaja
Suomen
Matkaratsastusseura ry
(SuMaRa)

Maraton Jump15,9 km/h

Luokka II 50 km, Ihanneaikakilpailu 8-12 km/h, alueluokka
Hyv. Liisa Siitonen
Suomen
Matkaratsastusseura
ry
(SuMaRa),
Clinton10,2 km/h
Hyv. Camilla Ruotoistenmäki
Suomenratsut ry (SuoRa)
Aro-Luonne9,9 km/h
(Paraskuntoisin)
Hyv. Moona Piippo
Suomenratsut ry (SuoRa),
Tumma-Varjo9,9 km/h

Luokka IV 30 km, Ihaneaikakilpailu 8-12 km/h, alueluokka
Hyv. Anneli Talvitie
Suomen Matkaratsastusseura ry
(SuMaRa),
Shah el Tareef ox12,0 km/h
(Paraskuntoisin)
Hyv. Katja Kairenius
Suomen
harrasteratsastajat
ry
(SHaRa),
Miss Arabella10,9 km/h
Hyv. Mariella Hacklin
Kuusiston ratsastajat (KuR),
Dali ox10,9 km/h
Hyv. Sanna Kytönen
Nokian Hokit,
Priki9,6 km/h
Hyl. Mari Rapola
Ruukki Rangers,
AalerHylätty
lopputarkas-tuksessa,
ontuminen.
 
Luokka VI 15 km seuraluokka Ihaneaikakilpailu 8-12 km/h
Hyv. Christine Tammelin
Suomenratsut ry (SuoRa),
A.K. Ajatus11,25 km/h
Hyv. Pia Afpelin
Someron Ratsastajat (SomRa),
Hattara11,25 km/h
Hyv. Birgitta Harju Vihtijärven kenttäratsastajat (ViKeRa)Casanova Bowl11,1 km/h

Hyv. Niina Juuri
Suomen Matkaratsastusseura ry
(SuMaRa),

Conversano XXV-5411,0 km/h
Hyv. Emmi Grönholm
Suomen Matkaratsastusseura ry
(SuMaRa),
Hangover11,0 km/h
Hyv. Tytti Ratilainen
Lohjan Ratsastajat (LOR),
Gloria Lake11,0 km/h
Hyv. Maija Löfman
Suomen Matkaratsastusseura ry
(SuMaRa),
Roxan Grande10,8 km/h
Hyv. Pessi Soini
Paraisten Ratsastajat (PaRS),
Zabeg9,3 km/h
(Paraskuntoisin)
Hyv. Jari Mustonen
Suomenratsut ry (SuoRa),
Nopo9,3 km/h
Hyv. Milja Akolin
Hestmannafélagid Jalkur,
Heimdale frá Backagård9,3 km/h

*****************************************************************

Nummela 3.5.2003

Luokka I

120 km kansallinen nopeuskilpailu

1. Erkki Kuvaja

Suomen matkaratsastusseura
(SuMaRa)

Maraton Jump

14,1 km/h

Kimmo Bergman

Suomen Kenttäratsastusseura
(KF)

Shah el Temareef ox

hyl, 80 km, ontuminen

Luokka IV

30 km aluekilpailu ihanneaika

Aija Viljakainen

Ylöjärven Ratsastajat
(YRa)

CVR Saphir ox

13,2 km/h

Sissi Könönen

Suomen matkaratsastusseura
(SuMaRa)

Shah el Tareef ox

12,8 km/h

Birgitta Harju

Vihtijärven Kenttäratsastajat
(ViKeRa)

Casanova Bowl

14,4 km/h

Christine Tammelin

Suomenratsut (SuoRa)

A.K. Ajatus

14,4 km/h

Moona Piippo

Suomenratsut (SuoRa)

Tumma-Varjo

13,1 km/h

Camilla Ruotoistenmäki

Suomenratsut (SuoRa)

Aro-Luonne

13,2 km/h

 

Liisa Siitonen

Suomen matkaratsastusseura
(SuMaRa)

Clinton

keskeytti

Paraskuntoinen: CVR Saphir ox /Aija Viljakainen

Luokka V

15 km seurakilpailu ihanneaika

Marika Kalkkila

Karkkilan Ratsastajat
(KRt)

Bouton Cheri

11,8 km/h

*****************************************************************

Ryttylä 21.9.2003

Puuttuu

*****************************************************************